12 Şubat 2014 Çarşamba

7. Ay Dil Gelişim Alanı Etkinlik Planı


Gelişim Göstergesi:
 • 7.1. Yüksek/ alçak ya da hızlı/yavaş ses tonlamalarına tepki verir.
 • 7.2.Yetişkinin çıkardığı sesleri kısa bir süre sonra tekrar eder.
Öğrenme Süreci
 • 7.1.Yetişkin bebekle konuşurken yüksek/alçak ya da hızlı/yavaş, ses tonları kullanarak onun ilgisini çekmeye çalışır. Yetişkin kendi kullandığı bu sesleri bebeğin ellerini, ayaklarını hareket ettirerek tepki vermesini bekler.
 • 7.2.Yetişkin oyuncak hayvanlar, bebekler gibi materyallerle yeni sözcükler kullanarak bebek ile konuşur. Zaman içinde bebeğin bu sesleri tekrarlayıp tekrarlamadığını gözlemler
                                                                       
  Özel Gereksinimli Bebekler İçin Uyarlama
  • Açıklama yok
  Açıklama
  • 7.1.Yetişkin, olay ve durumlar karşısında farklı ses tonlamaları kullanarak bebeğin bu uyaranlara tepki vermesini beklemelidir. Ayrıca yetişkin bebeğe kitap okurken ya da kukla oynatırken karakterlere uygun farklı tonlarda sesler çıkarmalıdır.

  Değerlendirme
  • Bebeğin isteklerini belirtmek için ses, jest ve mimiklerini kullanma durumu izlenir. Gelişim izleme formundaki ilgili aylara ait maddeler gözlenerek değerlendirilir. Değerlendirme sonuçlarına göre öğrenme süreçlerinde gerekli görülen düzenlemeler yapılır.
  Bu etkinlikler ve gelişim çizelgesi milli eğitim bakanlığı eğitim programından. Tüm ayların bilişsel, ince-motor, kaba-motor, sağlık, dil, sosyal-duygusal  amaç ve kazanım ve etkinlik  listesi için buraya tık tık. (Çocuğunuzun gelişim farklılıkları olabilir. Yazılanlar bilgi amaçlıdır. Kesinlik içermemektedir. Lütfen çocuklarınızla ilgili önemli  konularda sadece konunun uzmanlarından bilgi ve yardım alınız.)

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder

  Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
  Tasarım: Sawako Kuronuma