4 Şubat 2014 Salı

1. Ay Dil Gelişim Alanı Etkinlik PlanıGelişim Göstergesi:
 • 1.1. Kendisiyle konuşan kişiye bakar.
 • 1.2. Farklılaşmamış ağlama davranışı gösterir.
Öğrenme Süreci
 • 1.1.-Yetişkin, bebek uyanıkken karşısına geçip göz kontağı kurarak konuşur, sesler çıkartır.Bebeğin kendisine bakıp bakmadığını gözlemler. Bebeğin ağlaması durumunda hangi ihtiyacı için ağladığını kontrol eder
                                                                     
  Özel Gereksinimli Bebekler İçin Uyarlama
  • 1.1 Özel gereksinimli bebek, yetişkinle göz kontağı kurmada güçlük çeker. Yetişkin bebekle göz kontağı kurmak için daha çok denemeler yapmalıdır, farklı sesler çıkararak uyaranları tekrar etmelidir.
  Açıklama
  • 1.2. Bebek her türlü ihtiyacını ağlayarak ifade eder. Bebeğin ağlamasının hangi ihtiyacından kaynaklandığının keşfedilmesi ve giderilmesi gerekir. Örneğin; rahatsızlık ve açlık gibi durumlarda yaygın olarak bu ağlamayı gösterir. Bazen bebekler ağlama yerine iniltiye benzer sesler de çıkarabilirler
  Değerlendirme
  • Bebeğin etrafıyla ilgilenmeye başlayıp ses kaynağına yönelmesi ya da sesli tepki vermesi izlenir. Gelişim izleme formundaki ilgili aylara ait maddeler gözlenerek değerlendirilir. Değerlendirme sonuçlarına göre öğrenme süreçlerinde gerekli görülen düzenlemeler yapılır.
  Bu etkinlikler ve gelişim çizelgesi milli eğitim bakanlığı eğitim programından. Tüm ayların bilişsel, ince-motor, kaba-motor, sağlık, dil, sosyal-duygusal  amaç ve kazanım ve etkinlik  listesi için buraya tık tık. (Çocuğunuzun gelişim farklılıkları olabilir. Yazılanlar bilgi amaçlıdır. Kesinlik içermemektedir. Lütfen çocuklarınızla ilgili önemli  konularda sadece konunun uzmanlarından bilgi ve yardım alınız.)

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder

  Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
  Tasarım: Sawako Kuronuma