17 Kasım 2013 Pazar

8. Ay Bilişsel Gelişim Alanı Etkinlik PlanıGelişim Göstergesi:
 • 8.1. Saklanan ve kısmen görünen nesneyi bulur
Öğrenme Süreci
 • 8.1. Bebek sevdiği bir oyuncakla oynarken yetişkin oyuncağı elinden alarak ucu görünecek bir şekilde örtünün altına koyar. Bebeğin örtüyü kaldırıp oyuncağı bulmasını bekler. Bulursa oyuna devam eder. Bulamazsa oyuncak örtünün altından çıkarılıp gösterilir ve tekrar aynı şekilde saklanıp bebeğin bulması beklenir. Bebeğin nesnenin hareketini izlemesi, kaybolduğu yere bakarak nesneyi bulması beklenir.
                                                                       
  Özel Gereksinimli Bebekler İçin Uyarlama
  • 3.1. Yetişkin, özel gereksinimli olan veya az gören bebeğin görüş alanı içinde parlak renkli nesneleri hareket ettirir. Bebek bu nesneleri 180 dereceye kadar izlemeye çalışmalıdır.
  Açıklama
  • 3.1. Nesneyi izlerken bebeğin başını sağ/sol taraftan diğer tarafa çevirerek izlemesi beklenir

  Değerlendirme
  • Reflekslerin kaybolup kaybolmadığının kontrolü yapılır. Altıncı ayda kaybolan nesneyi arama ve sekizinci ayda saklanan nesneyi bulma davranışları izlenir. Gelişim izleme formundaki ilgili aylara ait maddeler gözlenerek değerlendirilir. Değerlendirme sonuçlarına göre öğrenme süreçlerinde gerekli görülen düzenlemeler yapılır.
  Bu etkinlikler ve gelişim çizelgesi milli eğitim bakanlığı eğitim programından. Tüm ayların bilişsel, ince-motor, kaba-motor, sağlık, dil, sosyal-duygusal  amaç ve kazanım ve etkinlik  listesi için buraya tık tık. (Çocuğunuzun gelişim farklılıkları olabilir. Yazılanlar bilgi amaçlıdır. Kesinlik içermemektedir. Lütfen çocuklarınızla ilgili önemli  konularda sadece konunun uzmanlarından bilgi ve yardım alınız.)

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder

  Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
  Tasarım: Sawako Kuronuma