15 Kasım 2013 Cuma

1. Ay Bilişsel Gelişim Alanı Etkinlik Planı

                                           
Gelişim Göstergesi:
 • 1.1. Kendinden 20-30 cm uzaklıktaki parlak renkli nesneye bakar.
 • 1.2. Sese tepki verir
Öğrenme Süreci
 • 1.1. Yetişkin, bebeği yatar pozisyonda kucağına alır. Diğer eline materyallerden birini alarak bebeğin nesneye odaklanabileceği şekilde materyali hareket ettirir. Yetişkin, bebeğin hareketli ve parlak nesneye bakıp bakmadığını dikkatlice gözler.
 • 1.2. Yetişkin, bebeğin sırayla her iki kulağının yakınında çıngırak sallar/zil çalar veya el çırpar. Bu oyunu oynarken bebek sesin geldiği yöne doğru bakmaya çalışır. Yetişkin bu oyunu tekrarlarken bebeğin tepkilerini dikkatle izler.
                                                                       
  Açıklama
  • 1.1. Bebeğin bakışlarını nesneye odakladığından emin olunması gerekir. Bebeğin yetişkinin alnı ile saçı arasında ki renk farklılığına (kontrasta) bakması beklenir.
  • 1.2. Bu uygulama sessiz bir ortamda çıngırak, zil sesi ya da el çırpma ile gerçekleştirilir. Bebeğin yaptığı herhangi bir hareket (irkilme, sıçrama, dönme gibi) tepki olarak değerlendirilmelidir.
  Değerlendirme
  • Bebeğin refleks kontrolü yapılır. Gelişim izleme formundaki ilgili aylara ait maddeler gözlenerek değerlendirilir. Değerlendirme sonuçlarına göre öğrenme süreçlerinde gerekli görülen düzenlemeler yapılır.
  Bu etkinlikler milli eğitim bakanlığı eğitim proğramından. Tüm ayların bilişsel, ince-motor, kaba-motor, sağlık, dil, sosyal-duygusal  amaç ve kazanım ve etkinlik  listesi için buraya tık tık. (Çocuğunuzun gelişim farklılıkları olabilir. Yazılanlar bilgi amaçlıdır. Kesinlik içermemektedir. Lütfen çocuklarınızla ilgili önemli  konularda sadece konunun uzmanlarından bilgi ve yardım alınız.)

  2 yorum:

  1. Bu oyuncağın ismi ve satıcı firmayı öğrenmem mümkün mü? Şimdiden teşekkürler.

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. bulmaya çalışıyorum sevgili adsız. bulur bulmaz size hemen döneceğim

    Sil

  Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
  Tasarım: Sawako Kuronuma