21 Ekim 2013 Pazartesi

Oğlumun 19-21. Ay Sosyal Duygusal Gelişim Etkinlik Planımız

Gelişim Göstergesi:
 • 19-21.1. Bağımsız davranışlar gösterir
 • 19-21.2.Akranlarına ilgi gösterir.
Öğrenme Süreci
 • 19-21.2.Yetişkin, çocuğun akranları ile birlikte oynayabileceği ortamlar hazırlar. Oyun ortamı için çeşitli materyaller sağlar. Çocukların birlikte oynamalarını teşvik eder.(Yetişkin Oyun parkları, komşu akraba ziyaretleri vb. farklı sosyal ortamlara girerek akranlarını, kendisinden büyük veya küçük olan çocukları izlemesi için fırsat yaratmalıdır.)
Açıklama
 • 19-21. 1. Çocuk, dışarıya çıktığında ya da diğer zamanlarda aşırı hareketlilik gösterebilir, her türlü ortama girmek isteyebilir ve yetişkinden uzaklaşabilir. Çocuğun bu durumu engellenmemeli, cezalandırılmamalı ancak tehlikeli olabilecek nesne ve durumlar için kararlı bir şekilde “hayır” denilmelidir. Çocuğa herhangi bir durum ve nesne için basit seçenekler sunulmalıdır. Çocuğun gelişimine bağlı merak ve hareketleri risk yaratmıyorsa engellemeye çalışarak baskı oluşturulmamalıdır.
Değerlendirme
 • Duygularını ses çıkararak, yüze bakarak, dokunarak ifade etmesi, yetişkin desteği ile öfkesinin geçmesi, basit işlere yardım etmesi gibi davranışları izlenir. Gelişim izleme formundaki ilgili aylara ait maddeler gözlenerek değerlendirilir. Değerlendirme sonuçlarına göre öğrenme süreçlerinde gerekli görülen düzenlemeler yapılır.
Bu etkinlikler milli eğitim bakanlığı eğitim proğramından, biz bunları yapmaya çalışacağız.Amaç ve kazanım listemiz buraya

2 yorum:

 1. cok iyi oldu bu liste canim bnd ne zmandi bakayim ne var ne yok diyordum fikir oldu. bizim iin geride kaldi ama eksikleimizi tamamlariz :) tesekkurler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler sevgili Etka nın annesi. Sizin eksiğiniz yoktur bence : )

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Tasarım: Sawako Kuronuma