29 Nisan 2014 Salı

7. Ay Sosyal - Duygusal Gelişim Alanı Etkinlik PlanıGelişim Göstergesi:
 • 7.1. Kendisiyle oynayan kişiye eşlik eder.
 • 7. 2. Müzik dinlemekten hoşlanır.
Öğrenme Süreci
 • 7.1. Yetişkin, bebekle karşılıklı olarak oyuncakları alıp verme, ce-ee oyunu oynama ve şarkı eşliğinde bedenin hareket ettirilmesi gibi oyunlar oynar. Bebeğin oyuna katılması, gülmesi beklenir.
 • 7. 2. Yetişkin, bebeğe hareketli müzik dinletir. Bebeğin el kol hareketleriyle ya da bedeni ile müzikten zevk aldığını ve heyecanlandığını göstermesini bekler.
                                                                       
  Özel Gereksinimli Bebekler İçin Uyarlama
  • 7.1. Yetişkin özel gereksinimli çocukla karşı karşıya göz kontağı kuracak şekilde oturmalıdır. Elleriyle yüzünü kapatıp “Ce-ee oyunu” oynamalıdır. Bebeğin verdiği tepkileri dikkatle izlemelidir. Yetişkin göz kontağı kurmayı sağlayarak özel gereksinimli bebeğe basit şarkılar söylemelidir.
  • 7.2. Yetişkin, bebek müziğe tepki vermeğinde müziğin tonunu alçaltıp yükselterek veya
  Açıklama
  • 7.2. Bebek müziğe herhangi bir tepki vermiyorsa müziğin tonunu alçaltıp yükselterek müziği duyup duymadığını anlamaya çalışır. Bebek hiç tepki vermiyor veya ağlama gibi huzursuz tepkiler gösteriyorsa tam teşekküllü bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.
  Değerlendirme
  • Kucağa gelme isteğinin olup olmadığına ve sese, müziğe; ses çıkarmaya, gülmeye, hareketlere çocuğun tepki verip vermediği izlenir. Gelişim izleme formundaki ilgili aylara ait maddeler gözlenerek değerlendirilir. Değerlendirme sonuçlarına göre öğrenme süreçlerinde gerekli görülen düzenlemeler yapılır
  Bu etkinlikler ve gelişim çizelgesi milli eğitim bakanlığı eğitim programından. Tüm ayların bilişsel, ince-motor, kaba-motor, sağlık, dil, sosyal-duygusal  amaç ve kazanım ve etkinlik  listesi için buraya tık tık. (Çocuğunuzun gelişim farklılıkları olabilir. Yazılanlar bilgi amaçlıdır. Kesinlik içermemektedir. Lütfen çocuklarınızla ilgili önemli  konularda sadece konunun uzmanlarından bilgi ve yardım alınız.)

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder

  Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
  Tasarım: Sawako Kuronuma