6 Mayıs 2013 Pazartesi

Köpükten Ebru Boyama

Köpükten ebru sanatı
                                   
Bu  gün kızımla tıraş köpüğünden ebru çalışması yaptık. Önce zemine büyük bir örtü serdik. İçine kare şeklinde bir tepsi koyduk.


traş köpüğü
 Tıraş köpüğünü tepsiye sıktık Bir hayli bol sıktık köpüğü kızımla birlikte.Bu traş köpüğü sıkma işinde çok eğlendi.


Elimizle zemini bir güzel düzleştirdik. Elimizi ara ara bir havluya sildik.Sonra üstüne sıvı boyaları damlattık farklı renklerde.


Kızım parmağıyla biraz şekil verdi boyaya. Bir taraftan o piti piti şarkısını söylerken.Kağıdı üstüne koyup,ilk ebru baskımızı aldık. Bastırmadığımız için en üstteki kabarık olanlar kağıda yapıştı. Demek ki biraz kağıdı koyunca bastırmak gerekiyormuş.


Sonra kağıdı koyup üzerine ellerimizle bastırdık.Kağıdın az bir kısmını tutabilmek için köpüğe batırmadık.


Sonra ebru çalışmasını bırakıp parmak baskısı yapmaya karar verdi.


Pek çok el baskısı yaptık. El baskısı yapmak kızım için eğlenceliydi ki bidaha bidaha deyip bir sürü yaptı.Sonra parmak boyası ile hediye resimlere sıra geldi. Bu tütiye, bu anneanneye gibi : )


Aktivite bitince tepsiye biraz daha tıraş köpüğü sıkıp tepside bayağı oynadı.Elimizdeki farklı renkleri karıştırarak farklı renkler elde edileceği konusunu da tekrar etmiş olduk. Sarı ile kırmızı karıştırdık, turuncu elde etti.


Elde ettiği renklerle parmak boyası da yaptık.O kadar çok resim yaptı ki mutfakta asacak yer bulamadık.Diğer resimler indi, mutfak duvarımızda yalnızca bunları keyifle ve gururla astı. Baba gelir gelmez resimleri gösterdi: baba bak ! ben yaptım


Hediye resimlerimizin kurumasını sabırsızlıkla bekliyor.Daha kurumadı mı diye durmadan soruyor. Bakalım kaç günde kuruyacak.Mutlu kalın...


2 yorum:

  1. Hepsi birbirinden güzel olmuş ellerinize sağlık ne de güzel eğlenmiş maşallah :))

    YanıtlaSil
  2. çok tesekkür ederim. Çok eğlendik bende kızımda

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Tasarım: Sawako Kuronuma