9 Mayıs 2014 Cuma

19-21. Ay Sosyal - Duygusal Gelişim Alanı Etkinlik PlanıGelişim Göstergesi:
 • 19-21.1. Bağımsız davranışlar gösterir
 • 19-21.2.Akranlarına ilgi gösterir.
Öğrenme Süreci
 • 19-21.2.Yetişkin, çocuğun akranları ile birlikte oynayabileceği ortamlar hazırlar. Oyun ortamı için çeşitli materyaller sağlar. Çocukların birlikte oynamalarını teşvik eder.
                                                                       
  Özel Gereksinimli Bebekler İçin Uyarlama
  • 19-21. 2. Yetişkin özel gereksinimli çocuğu sık sık normal gelişim gösteren çocuklarla bir araya getirmelidir. Oyun parkları, komşu akraba ziyaretleri vb. farklı sosyal ortamlara girerek özel gereksinimli çocuğun; akranlarını, kendisinden büyük veya küçük olan çocukları izlemesi için fırsat yaratmalıdır.
  Açıklama
  • 19-21. 1. Çocuk, dışarıya çıktığında ya da diğer zamanlarda aşırı hareketlilik gösterebilir, her türlü ortama girmek isteyebilir ve yetişkinden uzaklaşabilir. Çocuğun bu durumu engellenmemeli, cezalandırılmamalı ancak tehlikeli olabilecek nesne ve durumlar için kararlı bir şekilde “hayır” denilmelidir. Çocuğa herhangi bir durum ve nesne için basit seçenekler sunulmalıdır. Çocuğun gelişimine bağlı merak ve hareketleri risk yaratmıyorsa engellemeye çalışarak baskı oluşturulmamalıdır.

  Değerlendirme
  • Duygularını ses çıkararak, yüze bakarak, dokunarak ifade etmesi, yetişkin desteği ile öfkesinin geçmesi, basit işlere yardım etmesi gibi davranışları izlenir. Gelişim izleme formundaki ilgili aylara ait maddeler gözlenerek değerlendirilir. Değerlendirme sonuçlarına göre öğrenme süreçlerinde gerekli görülen düzenlemeler yapılır.
  Bu etkinlikler ve gelişim çizelgesi milli eğitim bakanlığı eğitim programından. Tüm ayların bilişsel, ince-motor, kaba-motor, sağlık, dil, sosyal-duygusal  amaç ve kazanım ve etkinlik  listesi için buraya tık tık. (Çocuğunuzun gelişim farklılıkları olabilir. Yazılanlar bilgi amaçlıdır. Kesinlik içermemektedir. Lütfen çocuklarınızla ilgili önemli  konularda sadece konunun uzmanlarından bilgi ve yardım alınız.)

  2 yorum:

  Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
  Tasarım: Sawako Kuronuma