2 Mayıs 2017 Salı

9. Ay Kaba - Motor Alan Gelişim Alanı Etkinlik Planı


Gelişim Göstergesi:
 • 9.1. Eşyaya tutunarak ayağa kalkar. 
 • 9.2. Bir eliyle tutunarak diğer eliyle yerdeki nesneyi alır.
Öğrenme Süreci
 • 9.1. Yetişkin, bebekle oyun oynar. Oyun sırasında bebeğin ilgi duyduğu bir nesneyi onun erişebileceği kanepe, koltuk gibi bir yere koyar. Bebeğin nesneyi alması için onu cesaretlendirir. Bebeğin tutunarak ayağa kalkmasını bekler. 
 • 9.2. Bebek kanepe, koltuk gibi bir yere tutunup ayakta dururken yetişkin bir nesneyi bebeğe gösterir ve kısa bir oyun sonrası nesneyi yere düşürür. Bebeğin bir eliyle tutunduğu yerden dengesini sağlayıp yere düşen nesneyi alabilmesi konusunda onu cesaretlendirir.
                                                                       
  Özel Gereksinimli Bebekler İçin Uyarlama
  • 9.1. Yetişkin, özel gereksinimli bebeği eşyaya tutunup ayağa kalkmaya çalışarak nesneye uzanması için desteklemelidir. Görme engelli bebek için nesnenin ses çıkaran ve farklı dokunma yüzeyine sahip özellikte olması gerekmektedir. Yetişkin, bedensel engelli bebeği kol altlarından tutup destekle ayakta durmaya çalışması için desteklemelidir.
  Değerlendirme
  • Ayağa kalkması, emeklemesi, sıralaması, yürümesi, basamakları emekleyerek çıkması, oturur pozisyona geçmesi ve kollarıyla güç gerektiren hareketleri yapması izlenir. Gelişim izleme formundaki ilgili aylara ait maddeler gözlenerek değerlendirilir. Değerlendirme sonuçlarına göre öğrenme süreçlerinde gerekli görülen düzenlemeler yapılır.
  Bu etkinlikler ve gelişim çizelgesi milli eğitim bakanlığı eğitim programından. Tüm ayların bilişsel, ince-motor, kaba-motor, sağlık, dil, sosyal-duygusal  amaç ve kazanım ve etkinlik  listesi için buraya tık tık. (Çocuğunuzun gelişim farklılıkları olabilir. Yazılanlar bilgi amaçlıdır. Kesinlik içermemektedir. Lütfen çocuklarınızla ilgili önemli  konularda sadece konunun uzmanlarından bilgi ve yardım alınız.)

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder

  Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
  Tasarım: Sawako Kuronuma