10 Temmuz 2015 Cuma

Kum Boyama Etkinliği ve Kolay Organik Ev Yapımı Kum Boyası Nasıl Yapılır
Büyük alışveriş merkezlerinde yapılan kum boyama etkinliğini pek çok anne bilir. Çocuklar bu etkinliği yapmaya bayılıyorlar ve aslında evin her yerinin kirlenmesindense, pek çok anneye daha pratik geliyor bu etkinlik. Kum boyamalar paket halinde set olarak satılıyor 

Hazır satılan setlerdeki kum boyama nasıl yapılır?

Kum boyamada kartondan yapılmış yapışkanlı kartlar var. Bu kartların üzerindeki kısımlar kürdan ya da iğne yardımı ile istenen sıraya göre çıkarılıyor (ilk önce dış kısımlar genelde siyaha boyanıyor çerçeve oluştursun diye) kum üzerine genelde bir kaşık yardımı ile renkli kum dökülüyor, sallanıyor. kum üzerine yapışınca fazla kum silkeleniyor. İşlem bu kadar basit.Aynı renk alanları aynı anda boyamaya çalışın. Evde organik kum nasıl hazırlanır ya da evi kirletmeden nasıl kum boyama  yapılır derseniz...Alışveriş merkezlerinde bol kum ile çalışmaya alışmış kuzulara bu işlem evde daha zor olacak diye aklınıza gelmesin. Eğer kum boyamayı lisanslı olarak almış iseniz (bunların fiyatı 5 TL civarı) bol bol yetiyor ve genelde artıyor

Ev kirlenmeden kum boyası nasıl yapılır?

 Alta büyükçe bir örtü örtün. Alta da büyük bir tepsi. Ve buyuk tepsinin içine küçük bir tepsi daha. Böylece kum boya yaparken artan kumlar rahatlıkla tekrar kartın üzerine rahatlıkla dökülebilecek ve ev kirlenmeden kum boya yapabileceksiniz. Artan kum boyaları buzdolabı poşetine koyun saklayın. Onlarla ne etkinlikler oluyor neler. En basiti saksı dışı süslemekte kullanılıyor.


Bizimkiler renkli kumu döküp parmakları ile yaydılar. Sonra üzeri içinden çıkan jelatin ile kaplayıp odamızı süsledik. Kum boyama etkinliği evde yapıldığında hem daha uygun fiyata hem de çok eğlenceli.
Bu etkinlik sonrasında etkinliğin sergilenmesi çocukta özgüveni destekler,

Evde Kum Boyama nasıl hazırlanır derseniz:
1-Toz Boya ile: İnce kum ile toz boyanın karıştırılması yeterli olacaktır.
2-Sıvı boya ile:Kum ıslatılır, Sıvı boya damlatılır. Homojen karıştırılır. Plastik bir örtü üzerinde kurutulur(Direk güneş ışığı olmamalı. Kuruyunca ağzı sıkı kapalı kaplarda saklanır. (Fırında mümkünse kurutmayın. )
3- kaya tuzu ile tebeşir tozu karıştırılır ama bunu çok önermem. (Solunması çocuklar için zararlı)
4- Gelelim organik kum boyası tarifine. Yumurta kabuğunu doğal yöntemler ile renklendirmek ve onu toz haline getirerek kum boyama için kullanmak.Yumurta kabuğu doğal yöntemlerle nasıl renklenir.
  • Soğan kabuğu ile kaynatma(kırmızı)
  • Nar Kabuğu ile kaynatma (sarı)
  • Yabanmersini ile kaynatma (mavi)
  • Mor havuç yada şalgam ile kaynatma (mor)
  • Havuç ile kaynatma (turuncu)
  • Normal kaynatma (beyaz)
  • Kabuğu toz haline getirip kömür tozu ile karıştırma (siyah)
Mutlu kalın...

1 yorum:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Tasarım: Sawako Kuronuma