29 Haziran 2013 Cumartesi

Bonzai İçin Tohum Ektik Kızımla

Bonzai ekimi
Kızımla birlikte bonzai diktik. Bonzaiyi bitenekadar.com isimli bir internet sitesinden iki tanesini 6-7 TL civarı bir fiyata aldım. Set halinde geliyor. Toprağı saksısı, toprağı  ve tohumları ile.Kızım erguan ağacını  beğendi bende gingo bloba ağacını beğendim. Ona göre sipariş verdik. Gelince hemen ekimi yaptık.

Ginko blobanın tohumları nohuta benziyor. İki tane koymuşlar, bir tanesinin yeşerememe ihtimaline karşı.Erguanınki ise 10 kadar var ve mercimek büyüklüğünde tohumlar.


Kızım ekim toprağını plastik bir kaşıkla boşalttı saksıya. Yarısını koyduk toprağın. Sonra toprağa tohumumuzu ektik ve sonra geri kalan toprağı tohumların üstüne koydu. Elimizle toprağı düzleştirdik.

 İnşallah torunlarımıza kalır bu bonzailerimiz. Kızımla birlikte fidanlarımıza bakar, büyütür, gerekli budamaları yapar ve bonzai haline getirebiliriz. Uzun süreli ve emekli ama o kadarda zevkli ve umut dolu bir aktivite.
Mutlu kalın...

4 yorum:

 1. hayırlı olsun. bozailer ne alemdeler?
  biz de ekmek istedik ama büyütmeyi beceremeyiz diye vaz geçmiştik...

  YanıtlaSil
 2. Filizlenen tohumları oğliş merak etmiş ve onları keşfetmeye karar vermiş: ) Salonda anlık dikkatsizliğim sonucunda oğlumun merakına kurban verdik. Yenilerini dikeceğiz.

  YanıtlaSil
 3. Yerleşik hayata geçince yapmak istediğim şeylerden birisi.. :)

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Tasarım: Sawako Kuronuma