24 Aralık 2015 Perşembe

Yurt Dışına Giderken Yanınıza Neler Almak Gerekir


Yurt dışına çıkarken valiz hazırlamak başlı başına bir iş.  Ben tecrübe paylasımı yapayım dedim.
Ilaclar: Özellikle avrupada OTC ilaçları harici ilaç almak bir dert.
En iyisi yanıma turist diyare  sine önlem olarak bir kutu  flagy tablet ve Diafurl (bağırsak antiseptigi) alın.   , Parol harici agrikesiciler reçeteye tabi olduğu için Apranax tablet, grib için benical  cold ve her ihtimale karsi yanima amolavin 1000 BİD aldım.  Çocuklar yanımda olsaydı ayi ların in surup larını alırdım.  (İsimler temsilen yazıldı.  Oneri degil. Lütfen doktorunuza sormadan hiç bir ilaç kullanmayin)
Dekatron dan Quechua marka sırt çantası aldık 10 litrelik 10 TL 10 yıl garanti. Aynı markanın katlanıp küçücük olan 14 litrelik dağcı çantası da 14  TL. ( üstteki resim özellikle çektim su şişesi nin yanın da büyüklüğünü görmeniz için. Diğer çantanın içine atın.  Alışveriş yapınca poşet taşımaktansa ya da su alınca otele sokabilir için iyi oluyor.
Böyle bir Yağmurluk çok işinizi görecektir. Yatch Marka özellikle oneririm. Hem katlanınca küçücuk oluyor, hem de 4000 m3 basınca 4 saat test edilmiş,  yani 4 saat sağanak yağışta kalaniz islanmiyorsunuz. Rüzgar geçirmiyor ve ısı izalosyonu var. Fiyatı da 60-300 tl arası.  Aldığınız ürüne göre.  Yelken sporu ürünleri olduğu için yağmurluk için ideal bir marka.
Yanınıza mutlaka yiyecek alın.  Ben genelde Yolculuklarda yanıma yarım paket dilimlenmiş kepekli ekmek çok az zeytin ve peynir , küçük Tüpte bal , Türk kahevesi makinesi, sevdiğim marka kahve ( adana nın gar kahvesi) kağıt bardaklar ve 2 şişe küçük hazır suyu, 2 paket cubuk krater , Türk Kahvesi yanına bitter çikolata ve bir Bébé buskivisi  valiz atılması taraftariyim. Otelde gece acikirsaniz ya da turist diyaresi olursaniz kurtarıcı bunlar. Kahve hem keyif , hem de mideyi bozarsaniz kurtarıcı.
Uçağa hiçbir sıvı,  kesici alet sökülmüş.  Traş bıçakları da kesici alet sayılıyor.  Eşinizin traş malzemeleri mutlaka bavula konulmalı. Şu yada çocuk için ekstra süt alıyorsanız onlarda bavula. Mümkünse sert bavul olsun. Cekcekli.  Çünkü bAvuç lari ordan oraya atıyorlar.  Hem giysiler kırsal hen de şampuan falan patlama.  O arda mutlaka sıvı yada kozmetik  her şeyi buz dolabına poşet lerine sarıp öyle koyun. Patlar ise her hangi bir şekilde her şey mahvolur.

Yalnız sert bavul da olsa önemini alanında Thy ile uçarken başınıza bu gelebilir.  Valizi i kadar kötü yere atıyorlar ki böyle kurulabilir.  Hava alaninda iken tutanak tutturmak gerekiyormus . Ben çıkınca thy yi aradım ve hava alanındaki çektiğim fotoğrafları gönderdim ama  umursamadilar.
Yanınıza terlik, dış fırçası ve macun, tarak, tırnak makası,  ıslak mendil almayi unutmayın.
Cüzdanı evde bırakın.  Bir kimlik,  bir kredi kartı,  mümkünse bol nakit € ya da $ . Avrupa ise € . Ya da gittiğiniz ülkenin parası her ne ise, pasaport, önceden bankaya yatırıp dekontunu alabileceginiz alabileceğiniz  ( o zaman isiniz cok kolay oluyor ) ya da hava alanında biraz işi uzatma da alabileceğiniz yurt dışı çıkış pulu.
Bazı ülkelerde tam ulkeye çıkış kapısının ağzında valiz aranıyor.  Bu nedenle iç çamaşırlarıniz herkesin ortasında etrafa yayılmasın isterseniz onları fermuarlı bir küçük pakete koyun. Hem arama esnasında pis yerlere değmez ve siz de başkalarından rahatsız olmazsınız.  Bu gözler ararken yere düşen neler gördü.  Her ülke yapmıyor bunu ama rastlarsanız zor durumda kalmamış olursunuz.
Yanınıza alttaki gibi bir çanta alın bence.  Bol fermuarlı,  Üçgen tipi önden takılıyor.  Kapkaç a karşı önlem.  Aynı zamanda yan kesicilere de.
Neyse aklımda kalanlar bunlar. Umarim yurt dışına giderken işinize yarar.  Mutlu kalın. ...


  


1 yorum:

  1. Faydalı bir paylaşım olmuş.Uzaklara giderken temkinli olmak da fayda var.

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Tasarım: Sawako Kuronuma